Atom String Quartet dołącza do rodziny artystów Warner Music Poland!

Atom String Quartet dołączył do grona artystów Warner Music Poland. To jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Pierwszy album wydany w ramach kontraktu ukaże się w labelu WARNER CLASSICS pod koniec stycznia 2024 roku i będzie nosił tytuł UNIVERSUM. To siódma solowa płyta Atom String Quartet. Album jest naturalną konsekwencją działań zespołu, a jednocześnie zupełną nowością w podejściu do komponowania. Każdy z muzyków zmierzył się z wielką formą i skomponował pełnowymiarowy, wieloczęściowy kwartet smyczkowy. Utwory te są autonomicznymi bytami i opowiadają różne historie, dokładnie ukazując indywidualny charakter każdego z kompozytorów. 


„Atomizacje” Dawida Lubowicza mówią o ogromie wszechświata, są refleksją nad nieskończonością zdarzeń, historią o drodze, która zawsze zaskakuje i nigdy się nie kończy „Obrazki z Warszawy” Mateusza Smoczyńskiego stanowi muzyczny zapis heroizmu Warszawy i bólu jej mieszkańców, przeplatany obrazami tętniącej życiem metropolii czasów obecnych; „Bolero” Michała Zaborskiego opowiada o tańcu, pasji i miłości, zaś „Atlas motyli” Krzysztofa Lenczowskiego jest muzyczną ilustracją książeczki dla dzieci z rysunkami i opisami motyli.  

Stylistycznie oraz formalnie utwory zbliżają się do muzyki poważnej, czyli do naturalnego środowiska kwartetu smyczkowego, ale nie brakuje w nich charakterystycznych dla zespołu elementów, takich jak improwizacja, czy nowe, niestandardowe techniki wykonawcze.   


Kwartet tworzą skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych, jest regularnie zapraszany do udziału w sesjach nagraniowych innych muzyków, współpracuje z czołówką polskich i zagranicznych artystów oraz orkiestr.